Nejnovější

S Bohem o Bohu
13.08.2010

S Bohem o Bohu

Román Williama P. Younga Chatrč se stal velmi brzy v USA bestsellerem.

Romantický příběh ze světa drsných chlapů
13.08.2010

Romantický příběh ze světa drsných chlapů

Návrat do Cold Mountain patří ve své filmové podobě k tradičním produktům Holywoodu. Málokterý divák se však dozví, že se jedná o příběh z pera Charlese Fraziera. Atmosféru amerického západu v dobách dávno minulých autor zachoval i u svého druhého díla Bílý náčelník.

Rok kohouta očima Terezy Brdečkové
13.08.2010

Rok kohouta očima Terezy Brdečkové

V tramvaji se ke mně naklonil pohledný muž: „Vy jste paní Brdečková?“ Přikývla jsem a on spiklenecky řekl: „Ta kniha je výborná. Máte pravdu. Z Cikánů nikdy nic nebude.“ Spletl se hned dvakrát: Rok kohouta jsem nenapsala já, ale Tereza Boučková, a z mnoha Cikánů něco je, zatímco z mnoha bílých nic není. Jenomže kdo by se hádal v tramvaji? Stačí mi, že sama vím, jak to je: Nejsem dcera Pavla Kohouta. Nenapsala jsem Indiánský běh ani Rok kohouta. Nepodepsala jsem chartu, nikdy mne nehonila StB a neadoptovala jsem dva romské chlapce. Jenže lidé si Terezu Boučkovou a mne pletou už dvacet let. Jmenujeme se skoro stejně, narodily jsme se ve stejný rok a obě pracujeme s režisérem Zdeňkem Tycem.

Ukradli ji mateřštinu - stala se zpěvačkou beze slov
13.08.2010

Ukradli ji mateřštinu - stala se zpěvačkou beze slov

Přinášíme Vám recenze na úspěšný titul Rodová znamení. Nancy Huston, anglofonní Kanaďanka s irskými předky, která trvale žije ve Francii, se českému čtenáři představuje poprvé – a hned svým románem Rodová znamení ověnčeným literární cenou Prix Fémina.

Jirkova medicína, další jedovatý příběh Roalda Dahla
13.08.2010

Jirkova medicína, další jedovatý příběh Roalda Dahla

Příběhy pro děti jsou často laskavé, něžné, roztomilé. Ty z pera britského spisovatele Roalda Dahla (1916–1990) bývají zlomyslné a občas mrazivé. Už nevyzpytatelný Willy Wonka z Karlíka a továrny na čokoládu trochu naháněl strach.

Dahlova Matylda je půvabně negativní
13.08.2010

Dahlova Matylda je půvabně negativní

Norský film Kurz negativního myšlení občas připomíná britskáMatylda, pozdní příběh mistra černého humoru Roalda Dahla (1916–1990). V oceňované, zfilmované knížce pro děti z roku 1988, která vychází v češtině poprvé, negativně smýšlejí skoro všichni – ale s rozdílnými výsledky. Slabší povahy možná rozladí neúcta k autoritám, dětem však smysl pro ironii zjevně nevadí: roku 1999 Matyldu ve Světovém dni knihy vyzdvihly jako svou nejoblíbenější. Dahlova hrdinka ostatně na jednom místě tvrdí, že všechny dětské knížky by měly obsahovat legrační pasáže: „Děti nejsou tak vážné jako dospělí a rády se smějí.“ Zřejmě se smějí i tomu, nad čím zatrne dospělým. Dahl ve svých knížkách často podvrací rodinné a výchovné postuláty, libuje si v absurditě a paradoxu. Ideál manželské lásky a porozumění se v Prevítech mění v sérii nejškodolibějších naschválů a v Jirkově zázračné medicíně namísto laskavé babičky vládne nerudná babizna, k jejímuž zneškodnění se šikanovaný vnuk upne.

Proč žena není kus loje…
13.08.2010

Proč žena není kus loje…

„Žena sama je jako kus ovčího loje na slunci. Všechno se k němu seběhne a nakrmí se z něj. Než se nadějete, lezou po něm všude mravenci a hmyz, dokud tam nezůstane nic než mastný flek,“ naznačuje babička malé Ayaan postavení muslimské ženy. Malá Ayaan se však rozhodne této tradici vzepřít a ukázat světu, že i žena si zaslouží mít lepší osud.

Odvážná žena z prvního století
13.08.2010

Odvážná žena z prvního století

Je to příběh cestovatelky časem. Jenže PŘÍBĚH Z REÁLNÉHO SVĚTA, kde se necestuje „v čase“ strojem, nýbrž „s časem“ skrze epochy, společnosti a kultury. Koneckonců, většina obyvatelstva Česka má za sebou jeden veliký výlet v čase z pozdně středověké ideologické monokultury do rané fáze moderní demokracie...

Klitoris, van Gogh a zrození rozumu
13.08.2010

Klitoris, van Gogh a zrození rozumu

"Ani mne nenapadlo váhat nad tím, jestli má být ten Salman Rushdie zabit: jestli Rushdie urazil Proroka, pak si zemřít zaslouží. Ten Rushdie přeci napsal něco tak strašného, že jsem ani nevěděla, co to bylo," říkala si v exilu v Nairobi při pohledu na přátele pálící Satanské verše dospívající Ayaan Hirsí Alí. Ta samá Ayaan Hirsí Alí, která o několik let později v Amsterodamu napíše scénář ke krátkému filmu Podřízení, jehož režisér Theo van Gogh skončí druhého listopadu 2004 na ulici s podříznutým hrdlem. Ta samá Ayaan Hirsí Alí, která se od vraždy režiséra nehne bez bodyguardů.

Recept paní Zity na dlouhý život
13.08.2010

Recept paní Zity na dlouhý život

Když jí bylo pět a půl, narodilo se Československo. O dlouhověkosti tvrdí, že je rodu ženského. Nejstarší česká herečka Zita Kabátová. Žádný lék, žádný sport nebo jídlo nemůže lidem přinést dlouhověkost. Tu může zaručit jen laskavé a tolerantní srdce... Podle této zásady žil Metuzalém, který byl, jak praví bible, nejstarším člověkem na světě. Údajně dosáhl věku 969 let! – takto zní jeden z receptů na dlouhověkost (filozofický), jichž přehršel ve své vzpomínkové knize uvádí herečka Zita Kabátová. Bylo jí už pětadevadesát, ale, jak prohlašuje, ještě to „nebalí“. Slíbila synovi, že tu bude do stovky. Zatím předává některé ze svých četných zkušeností.