Nejnovější

13.08.2010

Astrid Lindgrenová svými knížkami uchvátila děti po celém světě

Astrid Lindgrenová sice neměla nadpozemské schopnosti jako její slavná literární hrdinka Pipi Dlouhá punčocha, ale byla to neobyčejná žena. V psaní knih pro děti neměla konkurenci, bořila dobová tabu, bojovala za práva dětí a zvířat, ozvala se, když s něčím nesouhlasila. Doma ji lidé milovali a pro svět byla symbolem Švédska. Od narození první dámy dětské literatury uplyne 14. listopadu 100 let. Zdroj: Zpravodajství ČTK, 12.11.2007

13.08.2010

Cukrářka Mirka Slavíková odhaluje "kouzlo dezertu"

Americký pekanový pie doporučuje pro slavnostní vánoční tabuli vyhlášená česká cukrářka Mirka Slavíková. Přestože si prý svátky zpestřuje zvyky z různých zemí, na domácí tradici lpí. Profesorka umělecké cukrařiny, která tituly a vyznamenání získala při svém působení v Africe, v USA, nebo Francii, si potrpí na vanilkové rohlíčky. Ve své nové knize Kouzlo dezertu ale nabízí recepty, které aspirují na výtvarné dílo. Zdroj: Zpravodajství ČTK, 18.12.2008

Světový bestseller loňského roku vychází také v češtině
13.08.2010

Světový bestseller loňského roku vychází také v češtině

Nejprodávanější kniha loňského roku román britského autora Kena Folletta Na věky věků vychází také v češtině. Historický román dosud vyšel ve 30 zemích a prodalo se ho celkem přes 4,5 milionu výtisků, řekla dnes ČTK Denisa Novotná z nakladatelství Euromedia Group. Knihu v překladu Libuše a Luboše Trávníčkových vydává Knižní klub.

Christie & Lachard: Vražda Rogera Ackroyda
13.08.2010

Christie & Lachard: Vražda Rogera Ackroyda

Knižní klub už dlouho vydává romány Agathy Christie, nyní to zkouší i s jejich komiksovými verzemi, které pro francouzské nakladatelství Emmanuel Proust Editions pořizují různí výtvarníci.

Smrt Boha
13.08.2010

Smrt Boha

Je mu čtyřiašedesát a bojí se smrti. Píše o ní už třicet let a zdá se, že to dosud jako terapie příliš nezabralo. Přiznaná obava z konce života je nejen hlavním motivem jednadvacáté knihy britského prozaika Juliana Barnese, ale také tím nejlepším kořením - což zní možná cynicky, je to ale zcela v Barnesově stylu.

13.08.2010

Kubánská autorka píše o dospívání na "ostrově svobody"

Pohled na režim Fidela Castra formou deníčku mladé dívky přináší kniha kubánské autorky Wendy Guerrové Všichni odcházejí, která vychází v češtině. Básnířka a prozaička z Kuby na rozdíl od mnoha krajanů neodešla - říká, že zůstává i proto, aby mohla psát o tom, co se na ostrově děje. Tisková konference s Wendy Guerra v Institutu Cervantes, zleva Jindřich Jůzl Wendy Guerra a Denisa Novotná Autogramiáda Wendy Guerra v Luxoru Wendy Guerra

13.08.2010

Rok kohouta by v lékárně měli dostávat na předpis

Jsi nesnášenlivá, věčně podrážděná, hysterická kráva!“ Tohle řval na Terezu Boučkovou její muž, můžeme-li považovat deníkovou prózu Rok kohouta za zcela autentickou. A podobné lichotky na ni bude ještě nějakou dobu řvát i spousta čtenářů on-line diskusí u článků a rozhovorů, v nichž je nemilosrdně roztínán gordický uzel na životě dcery komunisty-nekomunisty, spisovatele a dramatika Pavla Kohouta. O jejím novém autobiografi ckém románu se bude dlouho mluvit nejen v kulturních kruzích – nehledě na to, že Rok kohouta je výborně napsaný příběh plný vnitřní dynamiky, vášní a lákavých detektivních pátraček pro zasvěcené, jde v něm navíc o politická a společenská tabu. Autor: Kateřina Kadlecová Zdroj: Reflex str. 61 Labyrint kultury - Do černého, 19.6.2008

Kdo (se) sešel?
13.08.2010

Kdo (se) sešel?

„Pokud v devatenácti spočítáte lidi, které milujete, na prstech jedné ruky, ani ve čtyřiceti nehrozí, že by vám došly prsty na té druhé.“ To je zřejmě nejpronikavější věta z románu Shledání irské autorky Anne Enrightové (1962), za nějž před dvěma lety obdržela Man Bookerovu cenu.

Na cesty s lonely planet
13.08.2010

Na cesty s lonely planet

Dobrý průvodce promění vaši fádní dovolenou v neobyčejný zážitek. Špatný vás nechá zabloudit tam, kam nestojí za to vůbec přijet. Experti na cestovní ruch Španělska, Řecka, Chorvatska a Nizozemska vybrali průvodce, na které je spolehnutí.

Literární podvod: zločin bez oběti
13.08.2010

Literární podvod: zločin bez oběti

Manipulátor, který neunesl pocit vlastní autorské bezvýznamnosti, a uchýlil se proto k podvodu. Literární mystifikátor, který nedělá nic jiného, než že pokračuje v tradici svých slavnějších předchůdců. Tak vidí hodnotitelé z protilehlých stran spisovatele Jana Cempírka, který prý ve skutečnosti napsal knihu připisovanou mladé vietnamské autorce žijící v Česku. Průšvih nastal, když kniha Bílej kůň, žlutej drak dostala Literární cenu Knižního klubu. Nakladatelství se mystifikací cítí oklamáno. Kdo má v této při pravdu?