Nejnovější

Chuck Palahniuk: Pygmej
13.08.2010

Chuck Palahniuk: Pygmej

Protagonistou a vypravěčem dvanáctého díla Chucka Palahniuka je třináctiletý chlapec, který přijíždí do USA z blíže neurčené nedemokratické země v rámci výměnného studentského programu. Rodina, u níž je ubytován, je typicky středostavovská, bělošská a křesťanská.

Seznamte se: Harry Mulisch
13.08.2010

Seznamte se: Harry Mulisch

Co mají společného Jablonec nad Nisou, židovská matka, otec, kolaborující za druhé světové války s okupačním režimem v Holandsku, "velká trojka" poválečných holandských spisovatelů? Jedno jméno - Harry Mulisch. Právě jemu je tento článek věnován. Proč právě jemu? Důvod je jednoduchý - v českém jazyce (poprvé) vyšlo Mulischovo nejslavnější (též zfilmované) dílo "Objevení nebe". Pojďme se s tímto zajímavým autorem seznámit blíže.

Magnesia Litera - Ukradený domov
13.08.2010

Magnesia Litera - Ukradený domov

V sobotu 18. dubna 2009 získala kniha Jiřího Šimona Ukradený domov (Knižní klub 2008) Kanzelsberger cenu čtenářů v soutěži Magnesia Litera o nejlepší české knihy roku. Je to poprvé v historii soutěže, kdy cenu získal mediálně neznámý autor. V jeho vzpomínkách ožívá český venkov 40. a 50. let očima chlapce, včetně typického osudu rodiny "kulaka", které komunistický režim domov. Četné zajímavé detaily a humorné postřehy z tehdejšího všedního života tvoří spolu s fotografiemi z rodinného archivu působivý a věrohodný portrét doby, která se nám z paměti pomalu vytrácí. Autorem předmluvy ke knize je Arnošt Lustig.

Strhující příběh lásky a nenávisti
13.08.2010

Strhující příběh lásky a nenávisti

Po Cunninghamových Hodinách k nám doputoval další silný portrét ženy z pera homosexuálního autora: ALABAMA SONG, příběh Zeldy Fitzgeraldové. Tím autorem tentokrát není Američan, ale Francouz jménem Gilles Leroy (1958). K napsání strhujícího příběhu manželky slavného spisovatele Francise Scotta Fitzgeralda ho přivedl jak dlouhodobý zájem o americkou literaturu, tak fakt, že vazba takzvané ztracené generace na jeho vlast a konkrétně na Paříž je naprosto nepopiratelná. A Goncourtovu cenu určitě nezískal díky přitažlivosti námětu - připomeňme v této souvislosti alespoň bulvárně vyznívající Sylviu a Teda od britské autorky Emmy Tennantové, titul zpracovávající tragické manželství básníků Sylvie Plathové a Teda Hughese - nýbrž kvůli hloubce provedení.

13.08.2010

Astrid Lindgrenová svými knížkami uchvátila děti po celém světě

Astrid Lindgrenová sice neměla nadpozemské schopnosti jako její slavná literární hrdinka Pipi Dlouhá punčocha, ale byla to neobyčejná žena. V psaní knih pro děti neměla konkurenci, bořila dobová tabu, bojovala za práva dětí a zvířat, ozvala se, když s něčím nesouhlasila. Doma ji lidé milovali a pro svět byla symbolem Švédska. Od narození první dámy dětské literatury uplyne 14. listopadu 100 let. Zdroj: Zpravodajství ČTK, 12.11.2007

13.08.2010

Cukrářka Mirka Slavíková odhaluje "kouzlo dezertu"

Americký pekanový pie doporučuje pro slavnostní vánoční tabuli vyhlášená česká cukrářka Mirka Slavíková. Přestože si prý svátky zpestřuje zvyky z různých zemí, na domácí tradici lpí. Profesorka umělecké cukrařiny, která tituly a vyznamenání získala při svém působení v Africe, v USA, nebo Francii, si potrpí na vanilkové rohlíčky. Ve své nové knize Kouzlo dezertu ale nabízí recepty, které aspirují na výtvarné dílo. Zdroj: Zpravodajství ČTK, 18.12.2008

Světový bestseller loňského roku vychází také v češtině
13.08.2010

Světový bestseller loňského roku vychází také v češtině

Nejprodávanější kniha loňského roku román britského autora Kena Folletta Na věky věků vychází také v češtině. Historický román dosud vyšel ve 30 zemích a prodalo se ho celkem přes 4,5 milionu výtisků, řekla dnes ČTK Denisa Novotná z nakladatelství Euromedia Group. Knihu v překladu Libuše a Luboše Trávníčkových vydává Knižní klub.

Christie & Lachard: Vražda Rogera Ackroyda
13.08.2010

Christie & Lachard: Vražda Rogera Ackroyda

Knižní klub už dlouho vydává romány Agathy Christie, nyní to zkouší i s jejich komiksovými verzemi, které pro francouzské nakladatelství Emmanuel Proust Editions pořizují různí výtvarníci.

Smrt Boha
13.08.2010

Smrt Boha

Je mu čtyřiašedesát a bojí se smrti. Píše o ní už třicet let a zdá se, že to dosud jako terapie příliš nezabralo. Přiznaná obava z konce života je nejen hlavním motivem jednadvacáté knihy britského prozaika Juliana Barnese, ale také tím nejlepším kořením - což zní možná cynicky, je to ale zcela v Barnesově stylu.

13.08.2010

Kubánská autorka píše o dospívání na "ostrově svobody"

Pohled na režim Fidela Castra formou deníčku mladé dívky přináší kniha kubánské autorky Wendy Guerrové Všichni odcházejí, která vychází v češtině. Básnířka a prozaička z Kuby na rozdíl od mnoha krajanů neodešla - říká, že zůstává i proto, aby mohla psát o tom, co se na ostrově děje. Tisková konference s Wendy Guerra v Institutu Cervantes, zleva Jindřich Jůzl Wendy Guerra a Denisa Novotná Autogramiáda Wendy Guerra v Luxoru Wendy Guerra