Nejnovější

Dvě tváře Johna Svatého
13.08.2010

Dvě tváře Johna Svatého

Škoda, že se v překladu literární prvotiny irského hudebníka Petera Murphyho vytratil její původní titul (John the Revelator – Jan Zvěstovatel). Ani ne tak proto, že by původní název lépe vystihoval její obsah, ale protože se tu naráží na tradiční americký gospel, který v truchlivé baladické verzi nahrál třeba Nick Cave.

Sepsala vzpomínky na svůj únos
13.08.2010

Sepsala vzpomínky na svůj únos

Pod jednoduchým názvem Unesená sepsala Klára Janečková vzpomínky na vlastní únos, který zažila před deseti lety. Tehdy ji vylákal její známý k sobě do auta a za pomoci dvou kumpánů násilím držel třicet hodin v opuštěné budově v Holešově. Od jejích rodičů požadovali výkupné.

Kóbó Abeho muž bez tváře podruhé
13.08.2010

Kóbó Abeho muž bez tváře podruhé

Psychologický román, thriller i vědecko-fantastická novela, ale především úvaha nad základními otázkami existence: tím vším je Tvář toho druhého, román vystudovaného lékaře, japonského prozaika a dramatika, filmového a rozhlasového scenáristy Kóbó Abeho.

Trochu jiné žraločí choutky
13.08.2010

Trochu jiné žraločí choutky

Angličan Steven Hall se ve svém prvním románu vydal prozkoumat nebezpečí číhající na nás ve světě, do něhož není radno vstupovat, občas ale není zbytí. Byl úspěšný. Tedy téměř. Je mi líto, vaše přítelkyně je mrtvá, říká lékařka. Aha. A jak to bude s pohřbem, ptá se poněkud zmatený pacient. Zemřela před třemi lety, vece lékařka. Aha. Hlavnímu hrdinovi zjevně něco uniklo.

Minirecenze - Tři ženy v Indii
13.08.2010

Minirecenze - Tři ženy v Indii

Nabalily pár nejdůležitějších věcí a dárků pro pocestné, nechaly se naočkovat a vydaly se do neznáma. Původně plánovaly přistát v Madrasu, ale na poslední chvíli musely trasu změnit. Východní pobřeží Indie totiž postihlo tsunami. Jana Jůzlová, Markéta Hanelová a Simona Boarová Indii navštívily hned třikrát. A pokaždé v ní strávily celý měsíc. Zážitky a dobrodružství, která při svém putování po Bombaji, Góy, Karnátace a Mahárástře před dvěma lety zažily, sepsaly v knize Tři ženy v Indii, která se právě dostává na pulty knihkupectví. Kromě poutavého povídání o nejrůznějších společenských tématech viděných očima Evropanek kniha potěší i cestovatele. Najdou v ní totiž spoustu užitečných rad, které se jim v exotické Indii budou hodit.

Ponížení bolelo v roce 1619 stejně jako dnes
13.08.2010

Ponížení bolelo v roce 1619 stejně jako dnes

Toni Morrisonová napsala román Milosrdenství o životě bílých i černých otroků.

Thriller bez střelby. I tak děsí
13.08.2010

Thriller bez střelby. I tak děsí

Probudí se z kómatu a neví, kde je, kdo je, jak se dostal tam, kde je. Tím začíná románový debut anglického autora Stevena Halla ČELISTI SLOV, který nyní vyšel česky.

Táta mě mlátil !
13.08.2010

Táta mě mlátil !

Primář chirurgie z nováckého seriálu Ordinace v růžové Pr zahradě Jan Šťastný (43) měl krušné dětství. V nové knížce spisovatelky Miroslavy Besserové Chlap se sametovým hlasem se svěřil, že byl v dětství dost bit. Ba co víc! Jeho pedantský otec měl údajně doma takovou autoritu, že se ho bála i jeho manželka, tedy Honzova maminka.

Tajné životy
13.08.2010

Tajné životy

Jaký je rozdíl mezi Sagvanem Tofim a Williamem Burroughsem? A mezi Vendulou Svobodovou a Sylvií Plathovou? Zaprvé: Sagvana Tofiho a Vendulu Svobodovou znají čtenáři českých bulvárních tiskovin, zatímco Williama Burroughse a Sylvii Plathovou zná vzdělanější vrstva lidí po celém světě. Zadruhé: William Burroughs a Sylvia Plathová vytvořili výrazné umělecké dílo. Proto, i když už nejsou mezi živými, je důvod o nich psát, jak dokládá Robert Schnakenberg (1969) v knize Tajné životy slavných spisovatelů.

Mravoličný příběh ze staré Prahy
13.08.2010

Mravoličný příběh ze staré Prahy

Nikdy nevěšte hlavu, moji milí! Ať je sebehůř, ještě jsme tu my, mocné síly!“ Těch „mocných sil“ bylo v Praze v druhé polovině 19. století opravdu mnoho. A když ne ve skutečnosti, tak alespoň v knížce Evy Hudečkové (*1949) Tajemství pražského šotka. Náhodný kolemjdoucí tu mohl vidět létající koberec, setkat se s čarodějnicí Habaďůrou či s pražským šotkem.