Nejnovější

OCEÁN - Kniha plná dobrodružného objevování
13.08.2010

OCEÁN - Kniha plná dobrodružného objevování

Oceán, Poslední divočina světa, jak zní titul a podtitul nové velké encyklopedie nakladatelství Knižní klub (převzaté od vydavatelství Dorling Kindersley v Londýně), je především knihou neustálého objevování a dobrodružství. A to nejen tím, že toto dosavadní objevování dokumentuje, ale také proto, že pro běžného čtenáře čeká objev a dobrodružství téměř na každé stránce knihy (a těch stran je více než 500). Úvod je věnován fyzikálním a chemickým zákonitostem, dále geologii oceánů počínaje vznikem planety Země přes vývoj oceánů, tektoniku oceánského dna (tedy např. vzniku zemětřesení a tsunami), mořské větry, cirkulaci vod, až po vlivy na podnebí atd. Samozřejmě je v díle věnována pozornost i globálnímu oteplování a vzestupu hladiny moří.

O vraždění jsem se nikoho neprosil
13.08.2010

O vraždění jsem se nikoho neprosil

Poturčenec horší Turka. To potvrzuje i román Jonathana Littella. V něm se dokonce vyskytuje „poturčenec“ jménem Turek: „Tento Turek byl jedním z nemnoha ryzích, bezostyšných antisemitů, se kterými jsem se v rámci Einsatzgruppen setkal; v SP a SD se už tradičně pěstoval antisemitismus intelektuální a na takovéto emocionální výlevy se pohlíželo svrchu. Turek byl ovšem postižený pozoruhodně židovskou fyziognomií: měl černé a kudrnaté vlasy, orlí nos, smyslné rty; někteří mu potají přezdívali ,Žid Süss‘, zatímco jiní tvrdili, že má v sobě cikánskou krev.“

Staroindické příběhy nově vydané
13.08.2010

Staroindické příběhy nově vydané

Příběhy ze staré Indie Knižní klub, Praha 2007 Knížka Dušana Zbavitele přináší výběr nejrůznějších příběhů ze starší indické literatury. Časové rozpětí, kdy jednotlivé příběhy vznikaly, je velmi dlouhé: téměř dva tisíce let. Některé z nich byly do češtiny přeloženy či převedeny již dříve, s jinými má český čtenář možnost seznámit se poprvé.

Nový Sputnik, stará láska
13.08.2010

Nový Sputnik, stará láska

Starý dobrý Murakami je zpátky. Murakami, který píše pro nejmasovější publikum, ale těší se na něj i literární kritici. Japonská literární hvězda představuje zkrátka kvalitní značku — konvenční, spolehlivou a intelektuální, která jako každá sériově oblíbená věc podléhá mírné společenské devalvaci.

Neviditelné nestvůry
13.08.2010

Neviditelné nestvůry

Chuck Palahniuk a zmrzačená modelka.

Neslyšný šum havraních křídel
13.08.2010

Neslyšný šum havraních křídel

Prvotina irského hudebního kritika Petera Murphyho čerpá inspiraci ze staré gospelové písně i vlastních životních zkušeností autora s dospíváním a smrtí otce.

Nepřekročené tabu
13.08.2010

Nepřekročené tabu

Řekněme to hned zkraje: napjatě očekávaný román Padající muž Dona DeLilla, který zpracovává události z 11. září 2001, není špatný, ale přesto je spíše zklamáním. Nabízí sice poutavý popis událostí, ale nepřináší nic neotřelého a rozhodně ničím nezaskočí. Což sice může být pro českého čtenáře pořád zajímavé, ale na autora DeLillova formátu je to zatraceně málo.

Nenáročné počtení o nepříjemných věcech
13.08.2010

Nenáročné počtení o nepříjemných věcech

Román To, co je moje norské spisovatelky Anne Holtové ničím nepřekvapí. Napínavý příběh bez jakéhokoli přesahu lze konzumovat místo televizního seriálu. Pokud tedy někdo chce číst knihu o násilí na dětech coby večerní rozptýlení.

Nejvtipnější kniha roku 2008
13.08.2010

Nejvtipnější kniha roku 2008

Pětačtyřicetiletý Američan Michael Chabon, autor sedmi románů a dvou povídkových souborů, dostal roku 2001 Pulitzera za Úžasná dobrodružství Kavaliera a Claye. Pozor, Pulitzer není totéž co Alzheimer! Pulitzer značí, že Chabon vévodí ve žlutém dresu velmi širokému pelotonu amerických hypertalentovaných autorů středního věku, na jejichž české překlady už se tato rubrika snažila v minulosti upozornit.

Nechte to na vesmíru
13.08.2010

Nechte to na vesmíru

Tajemství je jednou z nejúspěšnějších knih posledních let. Australanka Rhonda Byrneová v ní prozrazuje, jak získat bohatství, lásku a štěstí. Není to nic těžkého. Stačí si představit, co bychom asi tak chtěli, a pokud je naše představa jasná a opravdu v ni věříme, vesmír už to zařídí. Doslova: „I pro vás existuje hojnost a není vaším úkolem vyřešit, jak se k vám peníze dostanou. Vaším úkolem je požádat, věřit, že to získáte, a cítit se přitom šťastný. Detaily, jak k tomu dojde, přenechejte vesmíru.“ Podobných rad, nad nimiž čtenáři spadne brada, je kniha plná. Ve světě byla přeložena do 29 jazyků a dalších jedenáct překladů se připravuje. Prodalo se jí ke třem milionům, přičemž ve všech anglosaských a mnoha dalších zemích stanula za poslední dva roky alespoň na jeden týden v čele žebříčku bestsellerů.