Nejnovější

Craig Thompson - Pod dekou
13.08.2010

Craig Thompson - Pod dekou

Zmapovat, kudy jsem šel... O vlastním dětství a dospívání na maloměstě, hledání svého místa na světě i vztahu k Bohu v prostředí nábožensky poněkud přepjatém a o své první lásce vypráví v podmanivém románu Pod dekou Craig Thompson. Není to román ilustrovaný, jak obezřetně tvrdí český vydavatel na obálce, nýbrž komiksový.

Ber toho idiota jako kolej
13.08.2010

Ber toho idiota jako kolej

Věhlasný americký prozaik vydal v roce 2005 román Pochod k moři, který se vrací do doby občanské války. Cenami ověnčená próza se nyní dočkala rovněž českého překladu.

Balada z jižních moří vypráví o smyslu čtení
13.08.2010

Balada z jižních moří vypráví o smyslu čtení

Román Pan Pip Lloyda Jonese (1955), už třetí do češtiny přeložená kniha z finále proslulé Bookerovy ceny ročníku 2007, nabízí po hladových desetiletích tuzemskému čtenáři zralou ukázku novozélandské prózy.

Ostří hoši z plyše
13.08.2010

Ostří hoši z plyše

Dětská očka brzy rozzáří nějaké plyšové zvířátko vykukující zpod vánočního stromku. Jak ale ukazuje román Amberville, skutečný život těchto bytostí je temný a depresivní.

13.08.2010

Co možná ještě nevíte o Zdeňku Šmídovi

Knihy Zdeňka Šmída se čtou skutečně jedním dechem. Jejich literární úspěšnost tkví zejména v umění autora vtáhnout člověka do děje, ve schopnosti dokonale vykreslit charaktery postav a především v jeho laskavém humoru, kterým si dokázal získat srdce již několika čtenářských generací.

Eli Gottlieb: další klišé do sbírky
13.08.2010

Eli Gottlieb: další klišé do sbírky

Nakladatelství Ikar přichází s novou knihou amerického autora Eliho Gottlieba Okamžik prozření.

Obludné panenky v krutém příběhu
13.08.2010

Obludné panenky v krutém příběhu

České překlady románů Chucka Palahniuka již patří k téměř klasickému repertoáru nakladatelství Odeon. Po knihách Snuff, Program pro přeživší, Klub rváčů a dalších vychází jeho prvotina Neviditelné nestvůry ve skvělém překladu Richarda Podaného. Čtenářům se dostane do rukou příběh, který autor napsal ještě několik let před kultovním Klubem rváčů.

Pochod k hořkému vítězství
13.08.2010

Pochod k hořkému vítězství

Už v románu Ragtime z roku 1975, který zfilmoval Miloš Forman, použil E. L. Doctorow originální vypravěčskou metodu. V nedávno vydaném Pochodu k moři ji zopakoval. Sled scén oddělených ostrými střihy. Dialog zbavený uvozovek. Místo dvou tří hlavních postav dobrý tucet hrdinů a hrdinek, smyšlených i historických osobností. Namísto klasického proudu času proud výjevů valící se kupředu - pro méně nadaného spisovatele by to mohla být tvůrčí sebevražda. U Doctorowa však všechny souběžné, prolínající se a navzájem se doplňující příběhy a témata nakonec šťastně souznějí v harmonickém celku. V románu Pochod k moři z roku 2005, který jen s dvouletým odstupem vychází česky, postupuje Doctorow stejně.

Plyšové bestie
13.08.2010

Plyšové bestie

Pokud se nás utrpení netýká bezprostředně, otřese s námi jen ve chvíli, kdy se o něm nedozvídáme plošně z výčtu obětí dalekých válek, ale skrze konkrétní příběhy lidí, kterých se dotklo. A i v tom případě nám může časem jaksi zevšednět, ať už to slovo zní jakkoli tvrdě: prostě se obrníme hroší kůží, skrze níž pronikne jen skutečně šokující vyprávění. Třeba jako teď to o muži, který spáchal sebevraždu po příjezdu černooděnců z ČEZ, a ti si pak na kameru labužnicky natočili nářek ženy nad vychládající mrtvolou jejího manžela. Možná právě podobné úvahy letěly hlavou švédského spisovatele skrývajícího se za pseudonym Tim Davys, když přišel na svůj Amberville.

Od komunismu k demokracii
13.08.2010

Od komunismu k demokracii

Čím může nová kniha Václava Klause Kde začíná zítřek, věnovaná dvaceti letům od pádu komunismu, zaujmout čtenáře ekonomického týdeníku? Především jasnou výpovědí, že neexistuje jiná efektivní ekonomika než tržní. A že tržní systém je nutno stále chránit před pokusy jej spoutat, znásilnit a zdeformovat směrem, kde efektivnost ztrácí. Kniha to přesvědčivě ukazuje v ekonomických pasážích, které budou praktickému čtenáři asi nejbližší. Bylo by však chybou pominout politickou dimenzi. Vzájemné prolínání ekonomické transformace s utvářením nového politického systému, které bylo zásadní charakteristikou našeho vývoje v posledních dvaceti letech. O to cennější je pohled autora knihy jako ekonoma, který se stal politikem a jenž byl po celou dobu posledních dvaceti let ve středu dění.