Nejnovější

Agatha Christie -  Rané případy Hercula Poirota
13.08.2010

Agatha Christie - Rané případy Hercula Poirota

Sbírku detektivních povídek, otiskovaných porůznu v časopisech a vydaných knižně až nedlouho před autorčinou smrtí, označil Jan Zábrana výstižně za Urpoirota. Dobu svého vzniku, 20. a 30. léta 20. století, povídky nezapřou už svými názvy: Cornwallská záhada či Dobrodružství claphamské kuchařky…

Psí život na Kampě zdaleka není pod psa
13.08.2010

Psí život na Kampě zdaleka není pod psa

Když na sebe přede dvěma lety upozornila právnička Pavla Skálová (1940) knihou Malostranská psí zima, nabídla české próze pro děti debut nezvykle pozdní, zato vyzrálý. Potvrdili to i porotci Zlaté stuhy, kteří její komedii přiřkli vítězství v beletristické části soutěže. Z nynějšího pokračování Malostranské psí jaro lze usoudit, do jaké míry tehdy příběh brnkal na pejskařskou strunu, nakolik mu pomohly ilustrace autorčiny nevlastní dcery Martiny, která si stejně jako spolužák Petr Sís v osmdesátých letech vybrala exil a uplatnila se jako výtvarnice v USA, a nakolik vskutku oživil zašedlou krajinu české autorské pohádky.

Provokativně chmurná podobenství
13.08.2010

Provokativně chmurná podobenství

V pořadí pátá u nás vydaná próza Haruki Murakamiho nazvaná Konec světa & Hardboiled Wonderland je i v kontextu literární tvorby tohoto současného japonského spisovatele mimořádná. A to zejména širokým záběrem žánrově zdánlivě neslučitelných a významově nesourodých motivů.

Americká žena se probouzí
13.08.2010

Americká žena se probouzí

Jméno Kate Chopinové, jejíž Probuzení právě vyšlo česky, ve zdejším kulturním kontextu příliš nezní - její kvality dosud mohli ocenit jen studenti anglistiky a čtenáři časopisu Světová literatura, kde se roku 1995 objevily její dvě nepříliš reprezentativní povídky. Přitom dnes je tato americká spisovatelka považována za jednu ze zakladatelek takzvaně ženské literatury - literatury psané ženami, určené ženám a o ženách pojednávající.

Příliš hlučné hračkářství
13.08.2010

Příliš hlučné hračkářství

Amberville naplňuje představu o městě. Šedivé ulice lemují domy z barevných kostek, po silnicích jezdí auta a tramvaje. Panují zde jasná pravidla. Obyvatelé chodí do školy, dospívají, hledají práci i partnera a s ním vychovávají potomky. Prožívají životní zklamání, mají tajné sny a přání. Liší se snad jen knoflíkovýma očima a plyšovou srstí. A tím, že se rodí na výrobní lince.

Přehodnocování vlastních vzpomínek
13.08.2010

Přehodnocování vlastních vzpomínek

Román irské autorky přináší příběh jedné na první pohled úspěšné ženy. Po smrti jejího bratra se však vyplaví na povrch vzpomínky z dětství, které zasadilo semena smrti do jejich životů.

Jana D. Karlíčková vydala druhý román
13.08.2010

Jana D. Karlíčková vydala druhý román

Jana D. Karlíčková (1963) se narodila v Milevsku, v současné době žije s rodinou v Č. Budějovicích. Čtenáři mají v povědomí její prvotinu, román s detektivní zápletkou, Ten kdo nezapomíná, o němž jsme psali v Listech Písecka v roce 2002. Od té doby se mnoho změnilo v životě autorky: skončila práci korektorky v českobudějovické tiskárně, od začátku roku 2004 se podílela jako redaktorka a korektorka na činnosti obnoveného nakladatelství Růže v Č. Budějovicích. Půl roku si zaučila na Základní škole v Dobré Vodě (češtinu a angličtinu). Je absolventkou Filozofické fakulty Karlovy univerzity v Praze (obor čeština a dějepis, doktorát 1987), na českobudějovické Státní jazykové škola složila státnice z angličtiny.

Povinná četba pro milovníky Poirota
13.08.2010

Povinná četba pro milovníky Poirota

Poirot měl pravdu. Kupodivu ji mávždycky! Ze slov, jimiž kapitán Hastings uzavírá příběh Dobrodružství s italským šlechticem, cítíme obdiv i kapku závisti.

Pojďme do jiné země
13.08.2010

Pojďme do jiné země

Mohlo by se zdát, že po pádu apartheidu v Jihoafrické republice ztratí mnoho tamějších spisovatelů hlavní či důležité téma své tvorby. Opak je však pravdou, jak ukazují mj. díla dvou nositelů Nobelovy ceny za literaturu, Nadine Gordimerové a J. M. Coetzeeho. Vnější ghetta, ta viditelná, která již padla, je vždy jednodušší odstranit, avšak vnitřní ghetta, která zůstávají v nás, ta už se odstraňují hůře (lze-li je vůbec odstranit). O tom nás přesvědčuje i zatím poslední román Nadine Gordimerové (1923), který u nás vyšel pod názvem Poutníci. Je to bohužel teprve druhá kniha, která u nás této autorce vychází; dosud jsme znali pouze povídkový soubor Pátkova šlépěj (č. 1989). Větší štěstí měli slovenští čtenáři: román Status quo z roku 1974, oceněný Booker Prize, vyšel v r. 1988; v r. 1992 pak ještě vyšel román July a jeho ľudia (v originále 1981), patřící k jejím nejlepším dílům. Nobelovu cenu získala Gordimerová v roce 1991 a i poté vydala několik románů a povídkových souborů, v nichž přesvědčuje, že cenu nejvyšší získala po právu.

Pomatenci, blouznivci a rváči
13.08.2010

Pomatenci, blouznivci a rváči

Američan Robert Schnakenberg v komiksové knize Tajné životy slavných spisovatelů okázale ignoruje zásadu, že směšovat spisovatele a jeho dílo je nevhodné. Z životopisů převážně anglosaských autorů (kromě Balzaka, Tolstého, Kafky a Sartra) vybírá pikantní, zábavné či kuriózní momenty, ze kterých pak skládá jejich portrét.