Nejnovější

24.10.2011

Jinny Johnsonová - Dinosauři – nalepovací encyklopedie

Atlasů dinosaurů máme doma už hodně. Ale žádný z nich nemá takové množství samolepek a tak báječné místo pro práci s nimi. Když k tomu přidáme ještě spoustu zajímavostí a čtivě napsaný text, má o zábavu při prohlížení postaráno celá rodina.

20.10.2011

Naše listopadová nabídka knih

Také v listopadu Vám přinášíme pestrou směs knih různých žánrů. Hned na začátku měsíce vychází další z vynikajících severských detektivek Mlhy Ölandu, fanoušky Rudy z Ostravy jistě potěší jeho kniha „Ruda z Ostravy Besceler!!!“. Pro ctitele detektivek z dostihového prostředí přinášíme knihu Felixe Francise, který pokračuje v díle svého otce Dicka Francise. Na vlně populárního tajemna a nadpřirozena se nese další z našich novinek: Kniha 1: Zář, první díl dlouho očekávané série. Román s ultrakrátkým názvem „C“ nám představí několik postav s převážně tragickým osudem.

20.10.2011

Christopher Lincoln - Kostík Billy – Výprava do záhrobí

Billy se sotva vzpamatoval z jednoho dobrodružství a už se na něj sype druhé. Tentokrát jsou ale v nebezpečí jeho nejbližší. Čas se krátí a každá rada je drahá. Dokáže včas rozluštit tajemství, která mu stojí v cestě a zachránit ty, které má rád?

20.10.2011

Christopher Lincoln - Kostík Billy – Příběh z tajné komory

Uznávám, že malý kostlivec není zrovna typickým hrdinou malých dětí. Vždyť kostry jsou takové strašidelné a nezajímavé. Ale naštěstí ne v této knize. Po přečtení zjistíte, že k Billymu se nejlépe hodí přívlastek milý… ale nepředbíhejme.

19.10.2011

Man Bookerovu cenu dostal podle očekávání Julian Barnes

Na čtvrtý pokus dnes v Londýně získal anglický autor Julian Barnes prestižní Man Bookerovu cenu. Nejvýznamnější ocenění pro anglicky psaný román získal za knihu The Sense of an Ending (Pocit konce). Pětašedesátiletý Angličan Barnes byl mezi šesti nominovanými spisovateli favoritem. V minulosti byl už třikrát v užší nominaci.

19.10.2011

Jiří Kahoun napsal novou knihu, která patří pod stromeček

Oblíbený dětský spisovatel vydává svou novotinu pod výstižným názvem Chumelení. Spisovatel Jiří Kahoun přišel do redakce Berounského deníku, aby nám představil svou novotinu nazvanou Chumelení. I tentokrát se můžete těšit na laskavé příběhy, které jsou berounskému spisovateli vlastní. Jak nám autor vysvětlil, příběhy vycházejí právě v období Vánoc a bílé zimy, Chumelení se tak může stát nádherným dárkem pod stromeček.

12.10.2011

Rána na solar

Ke knihám, které mají reklamu v tubusu eskalátoru chrlícího lidi z metra, mívám nedůvěru. Z pocitu, že dobrá kniha se prodává sama, nebo kvůli předsudku, že pozoruhodná kniha nezajímá mainstream. Román Iana McEwana Solar tvořil jedno z okének pomyslného pojízdného komiksu na mnoha stanicích. Přesto je to skvělá kniha.

12.10.2011

Nesvatá válka Břetislava Turečka

S větším odstupem času spatřila světlo světa druhá kniha našeho nejvýznamnějšího zpravodaje z Blízkého východu, Břetislava Turečka „Nesvatá válka o Svatou zemi“. Ta je tematicky méně rozptýlená než první publikace a soustředí se vyloženě do míst, které Tureček během několika posledních let tak dobře poznal ve své roli zpravodaje Českého rozhlasu na Blízkém východě: tedy na území současného Izraele a Palestiny, nejvíce pak Jeruzaléma, kde žije a který poznal nejlépe. Autor trochu účelově na úvod zmiňuje, že se ve své první knize izraelsko-palestinskému konfliktu záměrně vyhýbal. To ale není zcela pravda, protože jeho první kniha začíná kapitolou „Geodetovo poučení z Gazy“. Spíše chtěl navodit lepší koncepční vyjasněnost svého současného psaní, které se mimo jiné projevilo i daleko příhodnější volbou názvu knihy.

Přichází další ze severských krimirománů - Mlhy Ölandu!
11.10.2011

Přichází další ze severských krimirománů - Mlhy Ölandu!

Je chladný den na konci léta. Malý chlapec opatrně leze přes kamennou zídku u osamělého domu. Rozhlédne se po travnaté krajině Ölandu, vykročí do mlhy a beze stopy zmizí... Nikdo, rodina ani policie, jej už nikdy nespatří. O dvacet let později dostane Julie, matka zmizelého chlapce, od svého otce podivnou zprávu: má se vrátit na Öland pomoci mu hledat ztraceného vnuka. Poštou mu totiž přišel balíček, v němž byla chlapcova bota. Temná minulost se bolestně vrací a Julie je rozhodnuta odhalit tajemství na vlastní pěst. Brzy však zjišťuje, že jí chce někdo v pátrání za každou cenu zabránit. Je to snad domnělý vrah Nils Kant, muž, který měl být už dávno mrtvý? Mnozí lidé totiž stále věří, že tento muž dodnes bloudí pustinami Ölandu a zjevuje se ve chvíli, kdy přichází hodina stínů a ozývají se hlasy mrtvých...

Bál jsem se, že třetí světová vypukne v Praze
10.10.2011

Bál jsem se, že třetí světová vypukne v Praze

S novináři často nemluví. O sobě už vůbec ne. Jeden z nejslavnějších spisovatelů světa UMBERTO ECO teď v Miláně udělal výjimku. A bavil se o své nové knize s Prahou v názvu, o jídle a sexu, dětství s Mussolinim i o tom, proč intelektuál mluví pomalu. Zbožňuje jednoduchou pizzu a složité knihy. Alespoň ty jeho připomínají labyrinty, mívají kolem pěti set stran a jsou to tak trochu historické thrillery i filozofické traktáty v jednom.