Nejnovější

20.12.2011

Lars Kepler - Paganiniho smlouva

Největším knižním hitem loňského podzimu se stal krimi thriller „Hypnotizér“ švédské manželské dvojice Ahndorilových píšících pod pseudonymem Lars Kepler. Prodalo se ho u nás přes padesát tisíc výtisků, což je na poměry české kotliny neuvěřitelné číslo. Po roce se na pultech knihkupectví objevil další titul této skandinávské dvojice, a to „Paganiniho smlouva“ .

19.12.2011

Mitch Albom - Neztrácejte víru

Na počátku byla otázka. „Napíšeš projev na můj pohřeb?“ Nerozumím, odpověděl jsem. „Projev na můj pohřeb,“ zopakoval starý pán. „Až odejdu.“ Jeho oči za brýlemi zamrkaly. Pečlivě udržované vousy měl šedé a stál lehce shrbeně.Umíráte? Zeptal jsem se. „Ještě ne,“ ušklíbl se. Tak proč… „Protože si myslím, že se na to hodíš. A myslím si, že až přijde čas, budeš vědět, co říct.“

19.12.2011

Cena za špatný sex v beletrii 2011

V roce 1993 začal britský časopis Literary Review udělovat Ceny za špatný sex v beletrii. Bývalý editor časopisu Auberon Waugh byl totiž přesvědčený, že vydavatelé nutí autory k tomu, aby do svých knih přidávali sexuální scény jen kvůli tomu, aby se knihy lépe prodávaly. Waugh chtěl udělováním ceny za nejhůř popsaný sex v románu „upozornit na primitivní, nevkusné, často ledabylé užívání zbytečných sexuálních pasáží v moderním románu a eliminovat je“.

Rozhovor s Markem Šindelkou
15.12.2011

Rozhovor s Markem Šindelkou

Soubor osmi povídek a novel známého českého spisovatele, nositele Ceny Jiřího Ortena. Z titulní novely, zarámované oblíbeným sloganem televizního zpravodajství, ční osamělost ve dvou, kdy už si partneři nemají co říci, ale ústa se jim dosud pohybují. Skvěle napsané texty o lásce, sexu, zklamání, bezradnosti.

15.12.2011

Uknihovavší se

Pozítří se odhalí, kterápak kniha bude letos vyzdvižena v tradiční vánoční anketě novin, jež držíte v rukou. Opět se opakuje pravidelné trauma. Člověk s těžkým srdcem do hlasování vybere tři tituly, jenže těsně po uzávěrce se dostane k publikacím, které by taky rád jmenoval, leč dvanáctá hodina již odbila. Chci se s vámi tedy rozdělit o mé největší čtenářské zážitky roku, což laskavě berte jako tip na dárek pod stromeček v posledních hektických adventních devíti dnech.

15.12.2011

Koncem ledna se v kinech objeví film Černobílý svět

Koncem ledna nabídnou tuzemská kina divákům americký film Černobílý svět, který je příběhem z rasově rozdělené společnosti amerického státu Mississippi v polovině minulého století. Snímek vznikl podle stejnojmenného knižního bestselleru Kathryn Stockettové, který vyšel i česky. Dvouapůlhodinové drama, které natočil režisér Tate Taylor, dnes v Praze novinářům představila distribuční společnost Falcon.

15.12.2011

Ježíškovy trumfy

Zde je pár řádek o dobrých nových knihách – možná poslední takový text, který čtete a) před vánoci, b) před zvýšením DPH na knihy, c) před vypuknutím celosvětové ekonomické krize, zánikem eura a koncem nakupování. Jestli máte někdy vyrazit do knihkšeftu s nabitou šrajtofl í, učiňte tak neprodleně, okamžitě a střelhbitě.

15.12.2011

Telka, Čert a Skříň

Není těžké objevit hlavní inspirační zdroj loňského románu Pokoj původem irské prozaičky Emmy Donoghue. Již po několika stránkách je zjevné, že autorčinu imaginaci povzbudily mediálně důkladně proprané příběhy žen, jako jsou Natascha Kampuschová nebo Elisabeth Fritzlová – tedy těch, jež byly dlouhé roky vězněny a zneužívány. Téma je to věru skvělé, bezbranné oběti dojmou každého. Na autorových bedrech však leží nelehký úkol, totiž zpracovat jejich příběhy bez falešného soucitu a laciné vulgarizace.

15.12.2011

Knížky roku připlují ze zámoří

Každý rok v prosinci je to stejné, hodnotí se, sumarizuje, skládají se účty. A sestavují žebříčky, třeba ty knižní. Které romány, povídky a memoáry byly letos těmi nej? Podle amerických či britských listů je možné se orientovat na českém knižním trhu spíš do budoucna, většina knih se totiž v překladech dostane na naše pulty až za rok či dva. Takže taková rekapitulace těch nejprodávanějších či nejlepších knih vydaných v Británii nebo ve Spojených státech může být zároveň i důvodem k těšení se na nadcházející rok.

12.12.2011

Vrazi? Šílenci? Ne, slavní skladatelé

Peprné historky ze života ctihodných umělců aneb poněkud nekonvenční dějiny vážné hudby představuje zábavná kniha Tajné životy slavných skladatelů texaské novinářky Elizabeth Lundayové.