Nejnovější

20. prosince ráno zemřela spisovatelka Hana Andronikova
21.12.2011

20. prosince ráno zemřela spisovatelka Hana Andronikova

Ve věku 44 let zemřela spisovatelka Hana Andronikova. Poslední knihu Nebe nemá dno vydala v roce 2010, líčí v ní svůj boj s rakovinou, který nakonec prohrála. ČTK informaci potvrdilo Divadlo Archa, se kterým autorka spolupracovala na několika představeních.

Opravdoví muži jsou ohrožený druh
21.12.2011

Opravdoví muži jsou ohrožený druh

Žádný důchod, papuče a pletací jehlice. Slavná režisérka si ve svých sedmdesáti letech užívá lásku i spoustu práce. Na starosti s věkem ani na předvánoční stres nemá čas.

20.12.2011

Stephen King - Černočerná tma

Blíží se vánoce, a tak se na českém knižním trhu objevují ty nejslavnější literární hvězdy. Mezi nimi nesmí jako každoročně chybět i král literárního hororu, dneska už skutečně kultovní americký autor Stephen King. Nakladatelství Beta nám na letošní vánoční trhy nabídlo jeho novou sbírku „Černočerná tma“

20.12.2011

Lars Kepler - Paganiniho smlouva

Největším knižním hitem loňského podzimu se stal krimi thriller „Hypnotizér“ švédské manželské dvojice Ahndorilových píšících pod pseudonymem Lars Kepler. Prodalo se ho u nás přes padesát tisíc výtisků, což je na poměry české kotliny neuvěřitelné číslo. Po roce se na pultech knihkupectví objevil další titul této skandinávské dvojice, a to „Paganiniho smlouva“ .

19.12.2011

Mitch Albom - Neztrácejte víru

Na počátku byla otázka. „Napíšeš projev na můj pohřeb?“ Nerozumím, odpověděl jsem. „Projev na můj pohřeb,“ zopakoval starý pán. „Až odejdu.“ Jeho oči za brýlemi zamrkaly. Pečlivě udržované vousy měl šedé a stál lehce shrbeně.Umíráte? Zeptal jsem se. „Ještě ne,“ ušklíbl se. Tak proč… „Protože si myslím, že se na to hodíš. A myslím si, že až přijde čas, budeš vědět, co říct.“

19.12.2011

Cena za špatný sex v beletrii 2011

V roce 1993 začal britský časopis Literary Review udělovat Ceny za špatný sex v beletrii. Bývalý editor časopisu Auberon Waugh byl totiž přesvědčený, že vydavatelé nutí autory k tomu, aby do svých knih přidávali sexuální scény jen kvůli tomu, aby se knihy lépe prodávaly. Waugh chtěl udělováním ceny za nejhůř popsaný sex v románu „upozornit na primitivní, nevkusné, často ledabylé užívání zbytečných sexuálních pasáží v moderním románu a eliminovat je“.

Rozhovor s Markem Šindelkou
15.12.2011

Rozhovor s Markem Šindelkou

Soubor osmi povídek a novel známého českého spisovatele, nositele Ceny Jiřího Ortena. Z titulní novely, zarámované oblíbeným sloganem televizního zpravodajství, ční osamělost ve dvou, kdy už si partneři nemají co říci, ale ústa se jim dosud pohybují. Skvěle napsané texty o lásce, sexu, zklamání, bezradnosti.

15.12.2011

Uknihovavší se

Pozítří se odhalí, kterápak kniha bude letos vyzdvižena v tradiční vánoční anketě novin, jež držíte v rukou. Opět se opakuje pravidelné trauma. Člověk s těžkým srdcem do hlasování vybere tři tituly, jenže těsně po uzávěrce se dostane k publikacím, které by taky rád jmenoval, leč dvanáctá hodina již odbila. Chci se s vámi tedy rozdělit o mé největší čtenářské zážitky roku, což laskavě berte jako tip na dárek pod stromeček v posledních hektických adventních devíti dnech.

15.12.2011

Koncem ledna se v kinech objeví film Černobílý svět

Koncem ledna nabídnou tuzemská kina divákům americký film Černobílý svět, který je příběhem z rasově rozdělené společnosti amerického státu Mississippi v polovině minulého století. Snímek vznikl podle stejnojmenného knižního bestselleru Kathryn Stockettové, který vyšel i česky. Dvouapůlhodinové drama, které natočil režisér Tate Taylor, dnes v Praze novinářům představila distribuční společnost Falcon.

15.12.2011

Ježíškovy trumfy

Zde je pár řádek o dobrých nových knihách – možná poslední takový text, který čtete a) před vánoci, b) před zvýšením DPH na knihy, c) před vypuknutím celosvětové ekonomické krize, zánikem eura a koncem nakupování. Jestli máte někdy vyrazit do knihkšeftu s nabitou šrajtofl í, učiňte tak neprodleně, okamžitě a střelhbitě.