Nejnovější

19.10.2011

Man Bookerovu cenu dostal podle očekávání Julian Barnes

Na čtvrtý pokus dnes v Londýně získal anglický autor Julian Barnes prestižní Man Bookerovu cenu. Nejvýznamnější ocenění pro anglicky psaný román získal za knihu The Sense of an Ending (Pocit konce). Pětašedesátiletý Angličan Barnes byl mezi šesti nominovanými spisovateli favoritem. V minulosti byl už třikrát v užší nominaci.

19.10.2011

Jiří Kahoun napsal novou knihu, která patří pod stromeček

Oblíbený dětský spisovatel vydává svou novotinu pod výstižným názvem Chumelení. Spisovatel Jiří Kahoun přišel do redakce Berounského deníku, aby nám představil svou novotinu nazvanou Chumelení. I tentokrát se můžete těšit na laskavé příběhy, které jsou berounskému spisovateli vlastní. Jak nám autor vysvětlil, příběhy vycházejí právě v období Vánoc a bílé zimy, Chumelení se tak může stát nádherným dárkem pod stromeček.

12.10.2011

Rána na solar

Ke knihám, které mají reklamu v tubusu eskalátoru chrlícího lidi z metra, mívám nedůvěru. Z pocitu, že dobrá kniha se prodává sama, nebo kvůli předsudku, že pozoruhodná kniha nezajímá mainstream. Román Iana McEwana Solar tvořil jedno z okének pomyslného pojízdného komiksu na mnoha stanicích. Přesto je to skvělá kniha.

12.10.2011

Nesvatá válka Břetislava Turečka

S větším odstupem času spatřila světlo světa druhá kniha našeho nejvýznamnějšího zpravodaje z Blízkého východu, Břetislava Turečka „Nesvatá válka o Svatou zemi“. Ta je tematicky méně rozptýlená než první publikace a soustředí se vyloženě do míst, které Tureček během několika posledních let tak dobře poznal ve své roli zpravodaje Českého rozhlasu na Blízkém východě: tedy na území současného Izraele a Palestiny, nejvíce pak Jeruzaléma, kde žije a který poznal nejlépe. Autor trochu účelově na úvod zmiňuje, že se ve své první knize izraelsko-palestinskému konfliktu záměrně vyhýbal. To ale není zcela pravda, protože jeho první kniha začíná kapitolou „Geodetovo poučení z Gazy“. Spíše chtěl navodit lepší koncepční vyjasněnost svého současného psaní, které se mimo jiné projevilo i daleko příhodnější volbou názvu knihy.

Přichází další ze severských krimirománů - Mlhy Ölandu!
11.10.2011

Přichází další ze severských krimirománů - Mlhy Ölandu!

Je chladný den na konci léta. Malý chlapec opatrně leze přes kamennou zídku u osamělého domu. Rozhlédne se po travnaté krajině Ölandu, vykročí do mlhy a beze stopy zmizí... Nikdo, rodina ani policie, jej už nikdy nespatří. O dvacet let později dostane Julie, matka zmizelého chlapce, od svého otce podivnou zprávu: má se vrátit na Öland pomoci mu hledat ztraceného vnuka. Poštou mu totiž přišel balíček, v němž byla chlapcova bota. Temná minulost se bolestně vrací a Julie je rozhodnuta odhalit tajemství na vlastní pěst. Brzy však zjišťuje, že jí chce někdo v pátrání za každou cenu zabránit. Je to snad domnělý vrah Nils Kant, muž, který měl být už dávno mrtvý? Mnozí lidé totiž stále věří, že tento muž dodnes bloudí pustinami Ölandu a zjevuje se ve chvíli, kdy přichází hodina stínů a ozývají se hlasy mrtvých...

Bál jsem se, že třetí světová vypukne v Praze
10.10.2011

Bál jsem se, že třetí světová vypukne v Praze

S novináři často nemluví. O sobě už vůbec ne. Jeden z nejslavnějších spisovatelů světa UMBERTO ECO teď v Miláně udělal výjimku. A bavil se o své nové knize s Prahou v názvu, o jídle a sexu, dětství s Mussolinim i o tom, proč intelektuál mluví pomalu. Zbožňuje jednoduchou pizzu a složité knihy. Alespoň ty jeho připomínají labyrinty, mívají kolem pěti set stran a jsou to tak trochu historické thrillery i filozofické traktáty v jednom.

06.10.2011

Od žraločích zubů po pár facek

Pokud jste někdy něco sbírali, možná pochopíte logiku románu Pražská noc španělského spisovatele Jonathana Allena okamžitě. Pokud ne, možná vám naopak příběh dvou mladíků Hipólita a Rodolfa pomůže pochopit vaše bližní, již tráví svůj čas přerovnáváním, tříděním a hromaděním sbírek známek, bezobratlého hmyzu, obrazů či keramických hrnků s obrázkem Panny Marie.

Buxíkova dílna - Chomutov - OC Chomutovka
05.10.2011

Buxíkova dílna - Chomutov - OC Chomutovka

Každou sudou středu si můžete v prodejně bux.cz vyrobit veselé podzimní dekorace podle knížek TOPP! Přijďte, těšíme se na vaši návštěvu!

04.10.2011

James Dickey - Vysvobození

Čtvrtým svazkem v ediční řadě Jiný Jih nakladatelství ARGO je kniha amerického básníka a spisovatele Jamese Dickeyho (1923-1997) „Vysvobození“ (orig. Deliverance, 1970), která v socialistickém Československu vyšla slovensky už v roce 1987. Teprve letos se toto kultovní dílo jižanské literatury objevilo tedy i českém překladu Martina Svobody. Život J. Dickeyho má jistou paralelu s život jiného slavného amerického autora E.A. Poea. Oba si během života dokázali nadělat mnoho nepřátel, oba značně holdovali alkoholu a oba se považovali spíše za básníky, přestože největší obliby dosáhly jejich beletristická díla.

04.10.2011

Miloň Čepelka - Svědectví inspektora Toufara a jiné povídky

Miloň Čepelka (*1936) je spojován především s kultovním divadlem Járy Cimrmana, kde působí jako herec už od jeho vzniku v šedesátých letech minulého století. Za sebou má ale i několik knih básní i prózy. Zvláště v posledních letech se jeho díla často objevují na pultech našich knihkupectví. Uveďme např.: „Poklesky rozverné snoubenky“, „Bezdětný otec a syn“, „Deník haiku“ atd. V září se na trhu objevilo jeho další dílo vydané nakladatelstvím Čas pod názvem „Svědectví inspektora Toufara a jiné povídky“. Tato sympatická útlá knížka se od předešlých titulů námětově liší. Je to vlastně takový debut v oblasti žánru, který by se ním asi moc nespojoval.