Nejnovější

30.12.2011

Kniha Petra Jandy Dávno je plná nejen hudebních vzpomínek

Od devětašedesátiletého pamětníka historie tuzemské bigbítové muziky jeho příznivci možná očekávali především vzpomínky na historii Olympiku, ale Petr Janda překvapil. Kniha nazvaná podle titulní skladby alba Olympiku z roku 1994 je plná hudebních témat a komentářů k muzikantům, kteří v dobrém či zlém prošli kapelou, ale zbylo dost místa i na pohled do Jandova soukromí.

19. ledna proběhl  křest knihy Marie Poledňákové Líbáš jako ďábel
30.12.2011

19. ledna proběhl křest knihy Marie Poledňákové Líbáš jako ďábel

Knihy Líbáš jako Bůh se prodalo více než 46 000 výtisků, její pokračování Líbáš jako ďábel zřejmě nezůstane - co do úspěšnosti - za svou "starší sestrou" nijak pozadu.

23.12.2011

Zuiker Anthony E., Swierczynski Duane -Level 26: Netvor z temnot - 1. díl

Do této knihy jsem se začetla ze zvědavosti, Level 26 – název ve mně zprvu vzbuzoval dojem, že půjde o cosi ze světa hráčů počítačových her, ale dostupné informace hovořily jinak. Také odkazy na webové stránky za některými kapitolami povzbuzovaly chuť začít číst.

23.12.2011

Wooky Tablet 2.0

Mezi tabletem a čtečkou: Nápad spojit tablet s čtečkou elektronických knih není špatný, koneckonců stejným směrem se vydal i Amazon při nedávném uvedení Kindlu Fire. Vzhledem k tomu, že takový tablet se prodává primárně jako čtečka elektronických knih s optimalizovaným přístupem do online obchodu a možností provozovat základní androidovské aplikace a přistupovat na internet, nemusí být hardwarová výbava ani tak předimenzovaná. Díky tomu může být tabletočtečka lehčí a hlavně levnější. Poté už stačí přidat jen přístup k online zdroji knih, a máme „čtečku“ hotovou.

Před 85 lety se narodil spisovatel Arnošt Lustig
21.12.2011

Před 85 lety se narodil spisovatel Arnošt Lustig

Hlavním tématem tvorby spisovatele a novináře Arnošta Lustiga, který se narodil 21. prosince 1926, byl holokaust z pohledu bezbranného jedince. Ve svých příbězích Lustig, jenž jako židovský mladík prošel Terezínem, Osvětimí a Buchenwaldem a život si zachránil útěkem z transportu, popisoval i nejintimnější detaily ze života svých hrdinů, o utrpení vždy hovořil věcně a střízlivě. Všechna životní strádání ale prožíval s humorem, který ho nikdy neopustil.

21.12.2011

Žár je hra

Nakladatelství Odeon se po dvou letech v edici Světová knihovna vrátilo k současné italské próze. Po Osamělosti prvočísel Paola Giordana vychází románový debut Hmatatelný čas sicilského rodáka Giorgia Vasty, v němž se setkáváme s divokou revoluční Itálií sedmdesátých let minulého století.

21.12.2011

Lživá útěšnost technooptimismu

Britský spisovatel Tom McCarthy bývá často označován za nástupce autorů francouzského nového románu. Jeho poslední kniha se stručným názvem C dokazuje, že text o rozvoji technologie může být zároveň humorný i experimentální. Román C (C, 2010) Toma McCarthyho klame textem: pod tradičně klenutým obloukem historické fikce, ve které v dobovém koloritu přelomu 19. a 20. století sledujeme životní osudy Serge Carrefaxe od kolébky k rovu, je zašifrována experimentálně konstruovaná novelistická rozprava nad různými podobami zprostředkovávané komunikace, limitami vědeckého poznání a nad nevyhnutelným selháváním všech nejmodernějších technologií tváří v tvář smrti. Vypravěč přitom ale nezapomíná bavit.

20. prosince ráno zemřela spisovatelka Hana Andronikova
21.12.2011

20. prosince ráno zemřela spisovatelka Hana Andronikova

Ve věku 44 let zemřela spisovatelka Hana Andronikova. Poslední knihu Nebe nemá dno vydala v roce 2010, líčí v ní svůj boj s rakovinou, který nakonec prohrála. ČTK informaci potvrdilo Divadlo Archa, se kterým autorka spolupracovala na několika představeních.

Opravdoví muži jsou ohrožený druh
21.12.2011

Opravdoví muži jsou ohrožený druh

Žádný důchod, papuče a pletací jehlice. Slavná režisérka si ve svých sedmdesáti letech užívá lásku i spoustu práce. Na starosti s věkem ani na předvánoční stres nemá čas.

20.12.2011

Stephen King - Černočerná tma

Blíží se vánoce, a tak se na českém knižním trhu objevují ty nejslavnější literární hvězdy. Mezi nimi nesmí jako každoročně chybět i král literárního hororu, dneska už skutečně kultovní americký autor Stephen King. Nakladatelství Beta nám na letošní vánoční trhy nabídlo jeho novou sbírku „Černočerná tma“