Nejnovější

16.01.2012

Zachraňte holku z ulice

Úspěšná francouzská prozaička Delphine de Vigan se postupně prosazuje i na tuzemské literární scéně. Její druhý, do češtiny přeložený román No a já sleduje dospívající dívku podrobovanou tvrdé zkoušce. Náctileté dívenky nedostávají v románech pro dospělé hlavní roli často, ale zajímavé je, jak rozmanité představy o nich spisovatelé předkládají. Francouzská autorka Delphine de Vigan (1966) se neinspirovala ani Lolitou Vladimira Nabokova, ani třeba Cosette Victora Huga - její hrdinka Lou se ve světě tak trochu ztrácí. Než dokáže to, na co byli dospělí krátcí.

13.01.2012

Zuiker Anthony E., Swierczynski Duane - Level 26: Proroctví temnoty

V dalším digirománu se opět setkáváme s hrdinou prvního dílu – Stevem Darkem, který se po tragické smrti manželky snaží být dobrým otcem jejich malé dcerky. Ale i když už není členem týmu Mimořádů, není schopen přestat „lovit“. A právě v této době se (5 let od smrti Skřípala, jehož Dark zabil) se na scéně objeví další bestiální vrah – tentokrát vraždí své oběti podle tarotových karet.

13.01.2012

David Vann - Ostrov Sukkwan

Nakladatelství Argo nám ve své oceňované ediční řadě AAA představuje další z amerických debutů, který vzbudil značný ohlas jak u literárních kritiků, tak především mezi čtenáři. Jedná se novelu amerického autora Davida Vanna (*1966) „Ostrov Sakkwan“ (orig. Sakkwan Island), která vyšla v roce 2008. V USA je tato novela součástí povídkové sbírky „Legend of a Suicide“, v Evropě ale vychází především samotně, a to i v českém překladu. Sbírka, kterou Vann psal přes deset let, a která následně dalších dvanáct roků čekala na vydavatele, už svým názvem jakoby předurčovala směr a téma – sebevražda (suicide).

13.01.2012

Elizabeth Gaskell - Život s láskou, život bez lásky

„Ti, kteří s ní měli obchodní jednání, ji popisovali jako osobu tvrdě smlouvající o cenách zboží, s níž nebylo vždy snadné vyjít. Susan nikdy nešetřila vlastním úsilím a vynaloženou prací jak na poli, tak na trhu, aby vytěžila co nejvíc.“

13.01.2012

Cormac McCarthy - Vnější tma

Prozaik Cormac McCarthy (1933) patří bezesporu k nejlepším autorům současné americké literatury. Jeho knihy jako „Cesta“, „Tahle země není pro starý“, „Všichni krásní koně“ atd. se dočkaly nejen kladných čtenářský a odborných ohlasů, ale i mnohdy výborných filmových zpracování. Jednou jeden recenzent napsal, že jeho romány jsou neveselé příběhy o neveselých lidech. Skutečně, jeho knihy jsou plné krutosti, brutality, podivných postav s ještě podivnějšími životními osudy, odehrávající se především na svérázném americkém Jihu. A ne jinak tomu je i v románu „Vnější tma“ (orig. Outer Dark), který je autorovým druhým vydaným dílem z roku 1968.

13.01.2012

Michel Houellebecq - Mapa a území

Francouzský spisovatel Michel Houellebecq (*1958) patří bezesporu k nejznámějším současným literátům ze země galského kohouta. Autor, který sbírá ceny po celém světě, jehož knihy se překládají do všech možných jazyků, ale taky autor značně kontroverzní pro své kritické názory na imigranty ve Francii, za což si už vysloužil obvinění z rasismu, a v neposlední řadě i pro své otevřené sexuální scény, které vlastně mnohdy překonávají i pornografickou literaturu.

10.01.2012

Debut S. J. Watsona křísí skomírající žánr thrilleru

Praha Rok 2011 přinesl hned několik působivých literárních debutů. Stačí připomenout knihu Pigeon English Stephena Kellmana, která čtenáře zavádí do dnešního Londýna a do mysli jednoho jedenáctiletého Ghance, či akční thriller A. D. Millera Sněženky odehrávající se v Moskvě. Obě knihy se zaslouženě dostaly do nejužšího finále prestižní Man Booker Prize. Zapadnout by však neměla ani prvotina Angličana S. J. Watsona Dřív než půjdu spát, která patří k vrcholům žánru temného thrilleru. Navíc otevírá nové možnosti dalšího rozvoje žánru, jenž v posledních letech vykazoval vyčerpanost.

09.01.2012

Unesli mě tři muži a chtěli výkupné!

Na akční filmy jsem do kina nechodila a nevyhledávala jsem je ani v televizi. Ve svých osmnácti letech jsem se ale nakonec stala hrdinkou příběhu, který napsal režisér nejrafinovanější. Sám život! V mém neskutečném příběhu hrají hlavní roli peníze. Rodiče jsou podnikatelé, každý vlastní svoji firmu a v tom osudném roce se jim opravdu mimořádně dařilo. Kdo mohl tehdy tušit, že si na jejich jediné dítě brousí zuby vyděrači? Naštěstí se všechno odehrálo v době, kdy mi bylo už osmnáct. Nedokážu si představit, jak takové trauma prožívá malé, vystrašené dítě.

06.01.2012

Tajemné C Toma McCarthyho nabízí čtyři knihy v jedné

Málokdy se čtenáři dostane do rukou kniha natolik netradiční a jdoucí proti trendům dnešní literatury, jak je tomu v případě publikace nazvané C svérázného amerického umělce a prozaika Toma McCarthyho. Vyznavači netradičních kulturních a estetických zážitků by tak měli zpozornět, protože tato kniha loni nominovaná na prestižní Booker Prize je skutečným literárním unikátem. Byť zdaleka nikoli bez vad a kazů.

06.01.2012

Zkuste hubnout ve spánku

Princip diety »hubnutí ve spánku« je velice jednoduchý. Jde o noční odbourávání tukových zásob. Ten, kdo potřebuje shodit, by však měl během dne tomuto procesu spalování tuku pomoci. Je důležité se stravovat podle zásad inzulinové dělené stravy. V procesu zvyšování nebo snižování hmotnosti hraje inzulin hlavní roli, protože řídí zpracovávání živin i ukládání tuků a určuje tak, jestli budou kilogramy přibývat, nebo se naopak ztrácet. Důležitý je také pohyb. Dietu jsme představili doktorce Kateřině Cajthamlové a velmi ji zaujala.