Nejnovější

23.08.2013

Dětství jako zločin a trest

Prvorozená dcera německého herce Klause Kinského Pola se prostřednictvím knižních pamětí vyrovnává se vztahem ke svému otci. A je to velmi drsné a nemilosrdné čtení. Říct, že herec Klaus Kinski byl poněkud komplikovaná osobnost, by se rovnalo hrubému podcenění skutečného stavu věcí. Geniální představitel nejrůznějších rozervanců se i v soukromí potýkal se všemožnými běsy, propadal záchvatům zuřivosti a svým nejbližším dokázal udělat ze života pravé peklo.

O despotickém otci Klausi Kinském
23.08.2013

O despotickém otci Klausi Kinském

Pola Kinski se narodila jako první dítě slavného německého herce Klause Kinského. Po ní přišly na svět (s různými matkami) ještě sestra Nastassja a bratr Nikolai. Všichni sourozenci se taktéž stali herci. Ve svých pamětech Zraněné dětství líčí Pola vyrůstání s despotickým otcem, který ji, jak píše, od jejích pěti let sexuálně zneužíval. V rozhovoru pro německý deník Stern uvedla, že motorem k napsání pamětí byl především vztek ze všeobecného obdivu k otcově památce (zemřel v roce 1991, Pola se s ním od svých devatenácti let nestýkala).

Útěk z Tábora č. 14. Zpověď jediného člověka, který utekl z lágru v KLDR
22.08.2013

Útěk z Tábora č. 14. Zpověď jediného člověka, který utekl z lágru v KLDR

"Byl jsem zvíře a v člověka se teprve vyvíjím." Tak o sobě mluví Sin Tong-hjok, otrok a politický vězeň, který se narodil v pracovním táboře v Severní Koreji. Jako jedinému se mu podařilo utéct a podle jeho příběhu vyšla česky kniha Útěk z Tábora č. 14.

22.08.2013

R. J. Palaci: (Ne)obyčejný kluk

Po bestselleru Hvězdy nám nepřály a Terapie láskou na pulty českých knihkupectví přichází další román s nemocným hlavním hrdinou.

21.08.2013

Hříšné potěšení pro čtenáře hledající Boha

Na rovinu, Chatrč od Williama Paula Younga mě nebavila. Začal jsem ji číst jednoho chladného dne, který vypadal jako obrázek na obálce. A víru ve mně nějak neprobudila, ačkoliv v Česku slavila poměrně velký úspěch. Teď vychází druhá kniha od autora. A třebaže já pořád zůstávám vůči jednomu Bohu skeptický, z literárního hlediska musím uznat, že je lepší.

21.08.2013

Křížem krážem po Křižovatkách

Tony Spencer, člověk, který vás má na háku. Jste mu ukradení. Je mu to prostě fuk. Tečka. Nemá důvod zaobírat se nikým a ničím jiným, než je on sám. Je svým středobodem a to mu stačí. Že to vypadá jako nuda? Houby, Tony je tak spokojený. Že vypadá jako sobec a narcis? Možná, co je na tom? Vy mu stejně jen závidíte, jak moc je úspěšný. Už dávno vás prokoukl. Nikoho z vás nepotřebuje!

21.08.2013

Jak se stát kariéristou

Určitě se každý aspoň jednou v životě setkal s člověkem, který byl naskrz prolezlý touhou po své vlastní dokonalosti, moci, síle. Který si šel za svými přízemními cíli – přes mrtvoly, sobecky, bezohledně.

Zemřela, aby mohla začít žít
21.08.2013

Zemřela, aby mohla začít žít

Příběh Anity Moorjani je o to neuvěřitelnější, že popisuje skutečné události. Anita se narodila v Hongkongu indickým rodičům a vyrůstala ve zvláštním mixu západní a východní kultury. Chodila do britské školy, ale její rodiče ji vychovávali jako hinduistku. Otec by preferoval, kdyby si vzala předem domluveného muže, matka jí poradila, že je důležité, aby byla šťastná.

Toni Morrisonová: Domov
20.08.2013

Toni Morrisonová: Domov

Sestřička se narodila na cestě. V kanále, říká její babička, špinavá, špatná holka, říká a posměšně na ni kouká. Ale to není pravda. Jednoduše přišla na svět v tu nejméně vhodnou chvíli, zrovna když její maminka sbalila pár nejnutnějších věcí a v rychlosti se stěhovala přes půl země.

„Když píšu, všechno se ztrácí...“
20.08.2013

„Když píšu, všechno se ztrácí...“

Kdybyste ji potkali na ulici, nejspíš by vás nikdy nenapadlo, že se právě díváte na jednu z nejslavnějších amerických spisovatelek vůbec. Osmdesátiletá paní, černoška se stříbrnými vlasy spletenými do dredů, s pohledem, před nímž prostě není kam uhnout. A přece. Tato extravagantní stará dáma je dokonce nositelkou Nobelovy ceny za literaturu.