Nejnovější

26.08.2013

Fieldingová proměňuje téma i styl

Kdo by čekal, že loňský román kanadské autorky bestsellerů Joy Fieldingové Potok stínů, který se v létě dostal v překladu Mileny Havlové díky nakladatelství Ikar k českému čtenáři, zůstane věrný její tradici, bude překvapen. Jistě, nechybí manželská krize. Valerie, která se chystá oslavit čtyřicáté narozeniny v luxusním hotelu v Adirondackém pohoří ve státě New York, se rozvádí se záletným Evanem. Ten, i když se v románu ani na chvíli neobjeví, je stále přítomen jednak důsledky svého života, hlavně však přáním, aby se nyní už bývalá manželka postarala o jejich šestnáctiletou dceru Brianne a navíc i o hodně mladší snoubenku Jennifer. Slib, že za nimi Evan přijede, ztrácí na důležitosti, protože Brianne hledá „partnera“, který by mohl zaplnit prázdné místo v jejím životě. Napětí mezi matkou a dcerou, které nemohou najít společnou řeč, graduje přítomností dvou mladých psychopatických lidí, kteří mají radost z utrpení druhých.

26.08.2013

Počítání mrtvol

Na čtyři sta tisíc zavražděných, ke sto tisícům znásilněných. Když o Vánocích roku 1937 vtrhla japonská armáda do Nankingu, tehdejšího hlavního města Číny, počet civilních obětí byl neskutečný. V Evropě dnes poněkud pozapomenutý prolog druhé světové války posloužil čínskému spisovateli žijícímu v americkém exilu Cha Ťinovi (1956) k sondě do světa, v němž se hroutí některé civilizační hodnoty a kde zčistajasna vůbec nic nedává smysl. Jeho dva roky starý román Rekviem za Nanking se dá číst nejen jako až obsedantně podrobná zpráva o zvěrstvech, která se během dvou měsíců odehrála v jednom městě na druhé straně zeměkoule. Je to zároveň výmluvné svědectví o tom, jak překvapivě snadno může k podobnému kolektivnímu barbarství dojít a že cesta k pozdějším vyhlazovacím táborům nebyla ani tak krizí, či dokonce výstupem modernity, ale něčím mnohem hlubším, zakořeněným v lidské krvi.

26.08.2013

Spisovatel Forsyth sbíral inspiraci pro své thrillery i v Československu

Píše špionážní a politické thrillery i brilantní povídky, ve kterých dovedně mísí fakta s fikcí. Je mistrem v rozehrávání skrytých, neviditelných dramat. Anglický spisovatel a též vyhledávaný politický komentátor Frederick Forsyth, který zaujal svět románem Den pro Šakala, slaví 75. narozeniny. Víru v průbojnou sílu faktu si Forsyth odnesl z první profese reportéra, což bylo podle něj zaměstnání, které mu umožnilo psát, cestovat a být pánem svého času. Poznal Paříž, Brusel, Madrid a působil i v Československu. Pracoval jako korespondent pro agenturu Reuters, později byl reportérem BBC. A dostal se tak do míst, která pak dokázal ve svých knihách přesně popsat, vykreslit i jejich typickou atmosféru a dělit se o své dojmy a pocity.

Gillian Flynnová - Zmizelá
26.08.2013

Gillian Flynnová - Zmizelá

I když se to zprvu vůbec nezdá a kniha působí jako jeden z mnoha téměř všedních příběhů obyčejného manželství, jedná se o opravdu temnou, takřka hororovou záležitost. Myslíte si, že znáte člověka, s nímž sdílíte lože a stůl skutečně dobře? Nenechte se mýlit, vedle vás může žít úplný cizinec a vy to zjistíte až v okamžiku, kdy tento člověk zmizí, vy jste první podezřelý a kdy vše nasvědčuje tomu, že jste nejen podezřelý, ale skutečně vrah vlastní ženy....

23.08.2013

Lisa Gardnerová: Chyť mě

Z lednového Bostonu mi běhal mráz po zádech i v letošních vedrech. Autorka brilantně rozehrává několik dějových linií, které se v přesně načasovaných momentech propojí.

Evropu nadchla německá sága z totality, teď dobývá i Ameriku
23.08.2013

Evropu nadchla německá sága z totality, teď dobývá i Ameriku

Román V čase ubývajícího světla od Eugena Rugeho líčí příběh tří generací rozkročený mezi Mexikem a gulagem na Sibiři. Jeho těžiště však leží ve východním Německu. Před Vánocemi vyjde u nás.

23.08.2013

Dětství jako zločin a trest

Prvorozená dcera německého herce Klause Kinského Pola se prostřednictvím knižních pamětí vyrovnává se vztahem ke svému otci. A je to velmi drsné a nemilosrdné čtení. Říct, že herec Klaus Kinski byl poněkud komplikovaná osobnost, by se rovnalo hrubému podcenění skutečného stavu věcí. Geniální představitel nejrůznějších rozervanců se i v soukromí potýkal se všemožnými běsy, propadal záchvatům zuřivosti a svým nejbližším dokázal udělat ze života pravé peklo.

O despotickém otci Klausi Kinském
23.08.2013

O despotickém otci Klausi Kinském

Pola Kinski se narodila jako první dítě slavného německého herce Klause Kinského. Po ní přišly na svět (s různými matkami) ještě sestra Nastassja a bratr Nikolai. Všichni sourozenci se taktéž stali herci. Ve svých pamětech Zraněné dětství líčí Pola vyrůstání s despotickým otcem, který ji, jak píše, od jejích pěti let sexuálně zneužíval. V rozhovoru pro německý deník Stern uvedla, že motorem k napsání pamětí byl především vztek ze všeobecného obdivu k otcově památce (zemřel v roce 1991, Pola se s ním od svých devatenácti let nestýkala).

Útěk z Tábora č. 14. Zpověď jediného člověka, který utekl z lágru v KLDR
22.08.2013

Útěk z Tábora č. 14. Zpověď jediného člověka, který utekl z lágru v KLDR

"Byl jsem zvíře a v člověka se teprve vyvíjím." Tak o sobě mluví Sin Tong-hjok, otrok a politický vězeň, který se narodil v pracovním táboře v Severní Koreji. Jako jedinému se mu podařilo utéct a podle jeho příběhu vyšla česky kniha Útěk z Tábora č. 14.

22.08.2013

R. J. Palaci: (Ne)obyčejný kluk

Po bestselleru Hvězdy nám nepřály a Terapie láskou na pulty českých knihkupectví přichází další román s nemocným hlavním hrdinou.