Nejnovější

05.01.2015

David Lynch z Tokia

Když píšu, sestupuji na odlehlé místo svého nevědomí, říká japonský spisovatel Haruki Murakami. Co šlo dříve pochopit jako metaforu jeho příběhů, lze v nově přeloženém surreálném románu z roku 1995 nazvaném Kronika ptáčka na klíček brát doslova. Hlavní protagonista Tóru Okada, další Murakamiho obyčejný mladý muž bez vlastností, se spouští na dno vyschlé studny, aby v ní vstoupil do tranzitivního snu, v němž se pokusí najít odcizenou manželku.

Máme příliš prvních světových válek
05.01.2015

Máme příliš prvních světových válek

S francouzským spisovatelem Pierrem Lemaitrem o jeho nespokojenosti s tím, jak si Evropa připomíná sté výročí vypuknutí Velké války.

05.01.2015

Stesk po skutečnosti

Ve své nové próze Mapa Anny (vydané v Odeonu) kutá Marek Šindelka (1984) tam, kde v minulé knížce Zůstaňte s námi (2011) přestal. Jen jde hlouběji a do šíře. Navíc si pořád drží v rukávu eso ze svého debutu Strychnin a jiné básně (2006): ostré poetické vidění, stříhané do silných obrazů. Výsledek? Výjimečná kniha, která jde svým dosahem daleko za hranice literatury. Do každodenního života.

Miroslav Pošta - Švédské pohádky
29.12.2014

Miroslav Pošta - Švédské pohádky

Pohádky nás provázejí celým životem – napřed jsme vděčnými posluchači, bojíme se o Karkulku, o krásnou princeznu, či statečného chasníka, aby si na nich nesmlsla nějaká ta havěť, nebo aby si nevybrali špatně a neukázali na krásného koníka, když ten pravý je ta nejubožejší herka v koutku stáje, které jdou lehce spočítat žebra!

Jenny Lawson - Fakt se to stalo? aneb Víceméně pravdivé a rozhodně originální memoáry
29.12.2014

Jenny Lawson - Fakt se to stalo? aneb Víceméně pravdivé a rozhodně originální memoáry

„Jenny Lawson patří k nejvtipnějším a nejsledovanějším americkým bloggerkám, kterou oceňují i takové známé osobnosti jako Neil Gaiman pro její odvážně černý, politicky nekorektní, často bizarní humor, s jakým glosuje svůj život.“ Tolik citát z anotace provázející tuto knihu. Přiznám se, že co se týká bloggerské činnosti, to mi tak trošku ujel vlak, nějak mě to prostě minulo. Asi bych tenhle výtvor do ruky nevzala, jenže zasáhla náhoda – čekala jsem, až kamarádka přebalí a patřičně očistí katastrofálně pokaděného potomka a na stolku měla rozečtenou právě tuto knížku s myšákem - Hamletem na přebalu.

23.12.2014

Hrdinové potkávají smrt a chtějí žít. Tak jako jejich autorka

Bývá módou vydávat posmrtně knihy předčasně zesnulých autorů. I tady, byť s jistou uměleckou cudností, platí, že smrt prodává. Třináct povídek Hany Andronikové vychází jako připomínka jejího předčasného odchodu před třemi lety. Z díla Hany Andronikové svým způsobem vystupovala smrt už za jejího života, jako by si její postavy byly stále vědomé vlastní blížící se konečnosti. Zemřela v předvánočním čase před třemi lety, stejně jako Ivan Martin Jirous a Václav Havel. Jejich mediálně uctěnější smrti tu její zastínily. Nakladatelství Odeon teď vydává soubor povídek nazvaný Vzpomínky, co neuletí.

Baby Jane
22.12.2014

Baby Jane

O lásce a vztazích už bylo napsáno hodně. Všichni hledáme, nalézáme, milujeme, ubližujeme a ztrácíme své protějšky. Bývá to podobné, a přeci pokaždé jiné. Lidé jsou díky svým povahám, charakterům, cítění i emoční hloubce rozdílní. Každý vztah tím získává svou jedinečnost. A nezáleží, zda jde o heterosexuály, lesbičky či gaye…

Případ Amelia
18.12.2014

Případ Amelia

Dítě. Od okamžiku, kdy se narodí, se stává tou nejdůležitější a nejbližší bytostí. Malý a bezbranný uzlíček v náručí vyvolává dojetí a lásku. S přibývajícími léty dítě neroste jen v centimetrech, ale učí se chodit, mluvit, chápat a začíná ukazovat svoji osobnost. Puberta je pak zatěžkávací zkouškou pro obě strany – dítě i rodiče. Křehké období dospívání s sebou nese radosti i strasti. První lásky, zklamání, přátelství, plány a mnoho nástrah, které se klidně mohou stát fatálními…

17.12.2014

Naše lednové tituly pro Vás

Je tu nový rok a s ním nové tituly. Začněme očekávaným šestým pokračováním oblíbené řady - Nástroje smrti: Město nebeského ohně. Clary, Jace, Simon a jejich přátelé se nyní musí spojit proti největší hrozbě, jaké kdy čelili... V knize Platanová alej od Johna Grishama, autora, který se v žánru příběhů zasazených do soudních síní stal kultem i uznávanou autoritou, budeme znovu zavedeni do proslulé budovy soudu v Clantonu, kde advokát Jake Brigance čelí dalšímu velmi kontroverznímu sporu.

Kuchařka s Evou v ráji získala ocenění v soutěži Kuchařská kniha roku 2014
16.12.2014

Kuchařka s Evou v ráji získala ocenění v soutěži Kuchařská kniha roku 2014

Kuchařka Evy Filipové s Evou v ráji uspěla v soutěži Kuchařská kniha roku 2014 na mezinárodním televizním a rozhlasovém festivalu o gastronomii Znojemský hrozen. V kategorii Tradiční česká a regionální kuchařka se umístila na 3. místě. Knihu, která obsahuje více než 200 receptů české kuchyně od polévek po moučníky, vydalo nakladatelství Ikar.